Trole - historia

Galeria pociesznych stworków, które można spotkać
w Krainie Troli :) Portrety pochodzą ze strony:
www.trollclub.it"



Daleko na północ gdzie zimowe burze chłoszczą smagane wiatrem wybrzeża, jest długa i wąska kraina. Tu można zobaczyć ciemne lasy z oświetlonymi księżycem jeziorami, głębokie fiordy otoczone przez potężne, pokryte śniegiem góry, długie rzeki i zimne strumienie spadające w dół zboczy. W dzisiejszych czasach ta kraina pokryta jest śniegiem i lodem przez tylko 6 miesięcy w roku. Dawno temu był tam lodowiec, który pokrywał całą krainę przez tysiąc lat. Stopniowo ocieplający się klimat wyparł lodowiec na północ. Ludzie z południa poszli w jego ślady. Patrząc na tą krainę i widząc jej wspaniałość postanowili się tam osiedlić i tak stali się jej pierwszymi mieszkańcami.

Nazwali ją Norwegia a siebie zwali "ludźmi północy" - Nordmenn.

Nie trwało długo jak zdali sobie sprawę że nie są tam sami , że pomiędzy lasami, górami skrywają się różne dziwne stworzenia.
Ludzie nie wiedzieli kim są te stworzenia, ale wierzyli, że mają ponadnaturalną siłę i zaczęli ich nazywać Trolami.

Trole wychodzą ze swoich kryjówek tylko po zmierzchu i znikają przed świtem. Promienie słońca mogłyby spowodować, że zamieniłyby się w skałę i popękałyby.
Czasami Trole zapominały ukryć się przed słońcem i dlatego dziś skalne figury troli możemy odnaleźć w różnych miejscach Norwegii.
Trole były widziane w jasne księżycowe noce, lub podczas burz, które mogły przestraszyć każdego kto akurat był na zewnątrz w tym czasie.
Trole miały bardzo wyraźne kształty. Miały długie, krzywe nosy, tylko cztery palce u każdej kończyny i większość z nich miała długie, krzaczaste ogony.
Niektóre były olbrzymami inne zaś były małe. Istnieją historie o dwugłowych jak również trójgłowych Trolach, a nawet kilka historii o Trolach, które miały tylko jedno oko na środku pomarszczonego czoła. Inne miały drzewa i dziką narośl dookoła głowy i nosa.
Chociaż były kosmate i rozczochrane, i w większości wyglądały odstraszająco znane były jako dobrej natury naiwne stworzenia. Były tak naiwne, że cwany wieśniak mógł czasami łatwo je oszukać.
Opowieści o takich niespodziewanych spotkaniach są powszechne w bajkach.
Większość Troli żyje kilkaset lat, jednakże z powodu wyjątkowo nieśmiałej natury, pochodzenia, stylu życia oraz niespodzianek jakie mogą ich spotkać pozostaje to tajemnicą.

Gniew Troli bywa nieograniczony. Ludzie starali się nie drażnić ich by nie zrobić sobie w nich wrogów. Jeżeli farmer sprowokował Trola jego trzoda mogła stać się obiektem choroby lub gorsze rzeczy mogły się wydarzyć. Z drugiej strony dobre stosunki z Trolami mogły być bardzo pomocne. Nawet w dzisiejszych czasach trzeba żyć z Trolami w zgodzie bo nigdy nie wiesz kiedy spotkasz jednego z nich. Następnym razem kiedy wejdziesz do ciemnego lasu i ogromnych zboczy z ich głębokimi jeziorami, huczącymi wodospadami pamiętaj ,że Trole prawdopodobnie nie są groźne, ale mimo to uważaj. Po zmroku nie jesteś już sam lecz jesteś Ty i Trole.

Gdzieś w środku Norwegii można znaleźć małą i rzadko zaludnioną wioskę zwaną Tynset. Położona u podnóży góry o wysokości 5 tys. stóp zwanej Tronfsell, która jest w północnym krańcu długą i wąską doliną zwaną Qsterdalen.

Pewnej bezchmurnej i mroźnej księżycowej nocy w zimie 1964 coś magicznego miało miejsce w starej, czerwonej stodole w Tynset. Cała okolica pokryta była śniegiem a księżyc w pełni prześwietlał swoim arktycznym, białym światłem kryształy lodu na szybach stodoły. Wewnątrz na zniszczonym, drewnianym stole norweski malarz i rzeźbiarz Trygne Torgensen właśnie kończył swój pierwszy model-rzeźbę trola.
Jego postać była osobistą interpretacją trola opartą na licznych bajkach i mitach przesiąkniętych w bogatym norweskim folklorze i literaturze.

Słynni norwescy artyści jak Henryk Ibsen, malarz Teodor Kittelsen i kompozytor Edvard Grieg są tymi, którzy pomogli uwiecznić historie, obrazy, muzykę przedstawiając Trole w różny sposób opierając się na ich własnej interpretacji folkloru i mitów.

Mr Torgensen i jego żona Evelin założyli firmę Ny Form na początku 1964 roku i czerwona stodoła stała się domem i symbolem dla nowej rasy Troli. Przez lata rodzina Torgensena stała się częścią firmy. W chwili obecnej tradycje firmy kontynuuje artysta Bjon Schulze, który jest wnuczkiem Torgensena. Jest on odpowiedzialny za tworzenie nowych figur Troli w oparciu o tradycyjny wzór Ny Form. Autentyczne norweskie trole stały się sukcesem, ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród kolekcjonerów na całym świecie.

Charakterystyka Trola

Cały proces tworzenia Troli jest wykonywany ręcznie. Każdy Trol ma trochę inny kształt, włosy, oczy, kolor, wygląd. To powoduje, że każdy Trol jest oryginalny. Trole wykonywane są z naturalnych materiałów i przez lata można doświadczać, że każdy Trol starzeje się w indywidualny dla siebie sposób. Dzieje się tak z powodu zmiennych takich jak temperatura, wilgotność, umiejscowienie w słońcu lub w cieniu. Wszystko powyższe powoduje, że Trole stają się tym cenniejsze dla kolekcjonerów im bardziej są unikatowe.

Co powinienes wiedzieć o Trolach

Wygląd Troli kreowanych przez Ny Form bardzo intryguje ludzi, wielu odnajduje siebie w nich. Trole znane są z dobrego zachowania i dobrej natury. Są one wrażliwe więc należy traktować je z szacunkiem i współczuciem. Pojedynczy Trol czuje się samotny, dlatego Trole z jednej rodziny powinny przebywać razem. Według legendy Trole narażone na działanie promieni słonecznych pękają i rozpadają się więc należy trzymać je w ocienionych miejscach.

Pamiętaj Trole nie są zabawkami i nie wolno bawić się nimi. Traktuj je odpowiednio. Stwórz odpowiednie środowisko życia dla nich w dobrym i bezpiecznym miejscu w Twoim domu poza zasięgiem małych dzieci. Góry i lasy z rzekami i jeziorami są naturalnym domem dla Troli i dlatego one bardzo się martwią o środowisko naturalne. Dbaj o naturę gdziekolwiek jedziesz lub cokolwiek robisz i zawsze pomagaj chronić środowisko naturalne. Za to oni zawsze będą Ci wdzięczni. Traktuj Trole dobrze a one będą stać po Twojej stronie.

Legenda głosi, że w domu w którym jest Trol jest również szczęście i fortuna.